Okna dachowe

Budujesz dom jednorodzinny z zaadaptowanym poddaszem? Potrzebujesz okien dachowych, które dostarczą do wnętrza dużo światła i będą odpowiednio izolować wnętrze termicznie. Wybór jest bardzo duży, więc warto przyjrzeć się ich funkcjonalnościom, aby zamontować w swoim domu takie okna dachowe, które zapewniają prawidłową izolację cieplną Twojego domu.

Okno dachowe czy lukarna?

Okna dachowe wtapiają się w jego powierzchnię, tworzą z nim jednolitą płaszczyznę. Okno pionowe na poddaszu montuje się w lukarnie – jest to nadbudowana wnęka, która wystaje poza zarys dachu. Jeśli współgra ze stylem architektonicznym budynku i zostanie właściwie zaizolowana wówczas z zewnątrz prezentuje się to ciekawie. Okna połaciowe montowane w dachu pozwalają wprowadzić do wnętrza zdecydowanie więcej naturalnego światła niż lukarna. Okna dachowe trzeba zdecydowanie częściej myć – kurz osadza się na nich łatwiej niż na pionowych.

Jakie okna dachowe wybrać?

Z pozoru wybór wydaje się prosty – okna mają być energooszczędne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Jednak sam fakt, że mają być zamontowane w konstrukcji dachu sprawia, że powinny spełniać szereg warunków, aby służyły przez lata. Dobrze dobrane okna, to produkty, które zapewniają ciepło i ciszę w domu. Wprowadzają odpowiednią ilość światła do pomieszczenia. Norma, która określa współczynnik przenikania ciepła dla okien dachowych w domach jednorodzinnych to obecnie Uw = 1,1 W/(m²·K).

Okna dachowe muszą mieć mocną, sztywną konstrukcję – najczęściej są to okna z ramą z drewna klejonego warstwowo – zwróć uwagę na zastosowane wzmocnienia w ramie. Okna będą przecież elementem dachu – powinny być odporne na działanie porywistego wiatru i wilgoci – deszczu i śniegu. Dlatego wyposażone są w specjalne metalowe kołnierze uszczelniające i fartuchy do wydajnego odprowadzania deszczówki. Szyby i ramy okien dachowych są bardziej narażone na działanie słońca – wybierz takie, które mimo tego zachowają swój kolor i estetykę przez wiele lat.

Nasze okna

Popularne produkty

Sonarol Optitherm

Wloty powietrza: 3
Grubość szkła: 24 mm
Głębokość ramy: 30 mm
Współczynnik przenikania ciepła: 0,94 W/m²K

Więcej

Sonarol Perfectherm

Wloty powietrza: 4
Grubość szkła: 28 mm
Głębokość ramy: 34 mm
Współczynnik przenikania ciepła: 0,78 W/m²K

Więcej

Domel Advance

Wloty powietrza: 2
Szerokość szklenia: 52 mm
Grubość zestawu: 101 mm
Współczynnik przenikania ciepła: 0,83 W/m²K

Więcej

Jakie szyby do okien dachowych?

Okno dachowe trzyszybowe z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej Ug to najlepszy wybór. Wówczas będziesz mieć pewność, że okna, które wybrałeś rzeczywiście właściwie izolują wnętrze od chłodu zimą i upału latem. Zewnętrzna szyba powinna być wykonana z hartowanego szkła – odpornego na uderzenia. Dobrym wyborem jest montaż okna dachowego z szybą laminowaną od wewnątrz i zewnętrzną z powłoką łatwo zmywalną. Taka kombinacja to lepsze tłumienie hałasów z zewnątrz – również odgłosów uderzającego w szyby deszczu. Również mycie takich okien będzie łatwiejsze, bo kurz nie będzie przywierał do powłoki.

Dachowe okna to dużo światła – dostępne są również pakiety szyb z ochroną przeciwsłoneczną. Nie jest to jednak konieczne, kiedy dobierzesz dobrej jakości rolety zewnętrzne do okien dachowych. Warto również zainteresować się żaluzjami zewnętrznymi oraz moskitierami. Alternatywnie posiadamy jeszcze w ofercie rolety antywłamaniowe.

Sposoby otwierania okien dachowych

Okna dachowe mogą otwierać się na różne sposoby. Wybór zależy tutaj w dużej mierze od wielkości okien dachowych, nachylenia dachu i wysokości ścianki kolankowej. Chodzi o to, abyś mógł wygodnie je obsługiwać i aby były bezpieczne dla domowników.

Podział okien dachowych ze względu na sposób otwierania:

  • Okno dachowe obrotowe – to najczęściej wybierane okna dachowe. Oś obrotu skrzydła powinna być umieszczona na wysokości głowy człowieka, a klamka w zasięgu ręki. Możesz otwierać je do góry lub do dołu.
  • Okno dachowe uchylne – okna te otwiera się podnosząc ich dolną część. Uwaga – trudno je umyć.
  • Okno dachowe wysokoosiowe otwierane obrotowo – oś obrotu umieszczona jest na 2/3 wysokości skrzydła. Okno może otwierać się ponad połać (wyposażone jest w siłowniki ułatwiające otwieranie). Klamka umieszczona jest na dolnej krawędzi okna, więc łatwo możesz sterować oknem.
  • Okno dachowe uchylno – obrotowe – to hybryda, która pozwala korzystać z kilku sposobów otwierania. Okucia są zaprojektowane tak, aby można było otworzyć okno zarówno uchylnie jak i obrotowo. Oczywiście wiąże się z tym odpowiednio wyższa cena, ale są to produkty, które zapewniają przyjazne użytkowanie.
  • Okno dachowe dwuskrzydłowe – duże okno dachowe może posiadać dwa skrzydła – najczęściej górne jest otwierane uchylnie a dolna część pozostaje stała.
  • Okno wyłazowe – zawiasy umieszczone są na jednej z krawędzi – okno otwiera się tak jak pionowe. Za jego pomocą można wyjść na dach – trzeba zwrócić uwagę na to, aby okno wyposażone było w blokadę, która zapobiegnie jego niekontrolowanemu zamknięciu.
  • Okno dachowe nieotwierane – czasem ze względów bezpieczeństwa lepiej jest zamontować okna dachowe, które się nie otwierają lub są zabezpieczone zamkiem elektronicznym. Takie okna montuje się, kiedy istnieje ryzyko, że np. dziecko otworzy je i może wypaść.

Okna na poddaszu możesz otwierać ręcznie i automatycznie, oczywiście te okna na pilota będą odpowiednio droższe.

Okna dachowe PCV czy okna dachowe drewniane

Okna dachowe dostępne są zarówno w ramach z naturalnego drewna, jak i w ramach z profili PCV. W czasach, gdy nowoczesne okna plastikowe nie ustępują w jakości i trwałości tradycyjnej stolarce okiennej wybór jest właściwie uzależniony od Twoich preferencji.

Uważa się, że skoro więźba dachowa wykonana jest z drewna – wówczas okno powinno być wykonane z tego samego materiału. Dlaczego? Drewno „pracuje” – pod wpływem zmiennej temperatury, wilgotności i działania sił wiatru. Dobrze, aby okno, które jest w tym przypadku integralną częścią konstrukcji dachu reagowało podobnie.

Okna dachowe plastikowe będą dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Do łazienki na poddaszu wybieramy okna plastikowe.

Montaż okien dachowych

Wielkość okien dachowych uzależniona jest głównie od kąta nachylenia dachu. Tutaj panuje prosta zasada: im mniejszy kąt tworzy dach i podłoga, tym dłuższe okno dachowe.

Planując wielkość i rozmieszczenie okien na poddaszu musisz zwrócić uwagę na zachowanie właściwej proporcji pomiędzy powierzchnią okna a powierzchnią podłogi. Okna powinny zajmować nie więcej niż mierzy ok. 10 procent powierzchni podłogi. Uzyskasz wówczas efekt optymalnego doświetlenia pomieszczenia.

Ważna jest również wysokość na jakiej okno jest umieszczone. Zarówno osoba siedząca, jak i stojąca powinna móc podziwiać widok zza okna. Oczywiście wysokość uzależniona jest od tego jak wysoka jest ściana kolankowa. Jeśli dach jest mocno podniesiony, aby uzyskać pożądany efekt jasnego wnętrza – można umieścić okna pionowe w ścianie kolankowej i nad nim okna dachowe.

Jak rozmieścić okna dachowe? Specjaliści polecają umieszczać je w przestrzeni między krokwiami. Nie zaburzamy w ten sposób stabilności konstrukcji dachu, a sam montaż okna dachowego będzie szybszy i łatwiejszy. Górne ościeże równolegle, natomiast dolne – prostopadłe do podłogi.

Instalacja okien w dachu wymaga bardzo dokładnego zaizolowania otworu. Na styku okna z dachem konieczne jest zastosowanie dokładnego uszczelnienia i ocieplenia. W przeciwnym razie nawet drogie okna energooszczędne nie spełnią swojego zadania. Na poddaszu będzie zimno, może się pojawić wilgoć, a nawet przecieki. Tylko profesjonalnie zamontowane okna zapewniają właściwą izolację i dzięki temu możesz w pełni korzystać z najważniejszych cech produktów energooszczędnych.

Okna dachowe ceny

Tak, jak w przypadku tradycyjnych okien, ceny będą uzależnione od wielkości okna, wyposażenia, wybranych szyb i okuć. Okna dachowe różnią się ceną również od producenta i współczynnika przenikania ciepła. Velux –  okno dachowe cena w wersji standardowej (wymiar 78 x 140) to wydatek rzędu ok. 1300 zł, okna dachowe Fakro w tych samych rozmiarach będą ok. 200 zł droższe.

Kupując okna dachowe wybierz dostawcę, który zapewnia darmowy pomiar i doradztwo oraz profesjonalny montaż okien w dachu.

Jeżeli potrzebujesz okien bądź drzwi balkonowych, zajrzyj tutaj.

Aktualności

Najnowsze wpisy

Top